Kontakt
1 / 0
Dom na górce
Dom na górce
Dom na górce

Dom na górce

Pow.: m2
Lokalizacja: Stara Górka
Status: w trakcie realizacji
Rok: 2015

  • Dom na górce
  • Dom na górce
  • Dom na górce

Dom zaprojektowano w niewielkiej wsi pod Poznaniem, jako kontynuację luźnej, tradycyjnej, wiejskiej zabudowy. Dlatego też postawiono tutaj na klasyczną już formę stodoły w nowoczesnym wydaniu. Materiałem elewacyjnym podkreślono strefy funkcjonalne budynku, nawiązując do tradycji tynkowania budynków mieszkalnych oraz drewnianych budynków gospodarczych. Biały tynk- strefa dzienna i komunikacja; drewno ? strefa nocna na poddaszu oraz gospodarczo-garażowa na parterze. Dom znajduje się na szczycie wzniesienia, w którego opadające zbocze wkomponowano tarasy.

Budynek zlokalizowany jest w obszarze Natura 2000, dlatego intencją Inwestorów było postawienie domu maksymalnie neutralnego dla otoczenia. Budynek wyposazono w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją o wysokim poziomie sprawności. Zastosowano również wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz stolarkę okienną i drzwiową.

Elewacja od strony wejścia/drogi, będąca jednocześnie elewacją południową, posiada zredukowana ilość przeszkleń, w celu zachowania intymności użytkowników oraz uniknięcia nadmiernego przegrzewania budynku. Ze względu na ciekawą ekspozycję (łąka, las, stawy), zdecydowano się maksymalnie otworzyć część dzienną budynku na stronę zachodnią (szczyt budynku) oraz północną (elewacja ogrodowa). Na elewacji szczytowej zastosowano stały ekran z drewnianych lameli. Odpowiednio obliczone nachylenie, gabaryt oraz rozstaw tych elementów pozwala w okresie letnim zacienić wnętrze, a w okresie zimowym przepuścić promienie słoneczne. Powoduje to ochronę przed przegrzewaniem wnętrza w okresie maksymalnej aktywności słońca, ale także nie zatrzymuje promieni słonecznych w okersie zimowym, generując z nich dodatkowe zyski ciepła.

Zespół projektowy: Bartosz Nalewajski

Scroll